fbpx

W tym miejscu Yuki będzie podpowiadał rodzicom, w jaki sposób zachęcić dzieci do regularnego podejmowania aktywności fizycznej.

ZAWODY, ZAWODY …

czyli jak przygotować się do tego dnia, by wszystko poszło sprawnie.

 

Zawody, szczególnie jedne z pierwszych, to bardzo trudne przeżycie dla każdego startującego dziecka jak i później każdy turniej, w którym bierze udział nasza pociecha. Naszym zadaniem, jako rodziców, jest wspieranie naszego syna czy córki, by pomóc jemu lub jej wystartować w nich jak najlepiej. Nie jest tu ważne, czy zawodnik jest na poziomie początkującym czy mistrzowskim, gdyż każdy turniej niesie ze sobą ogromny stres, z którym trzeba się zmierzyć. Co warto zrobić, by ten dzień nie powodował dodatkowych sytuacji stresujących:

1. Przyjedźcie na zawody ok. 45 min. przed planowanym startem (uiszczenie opłaty startowej, znalezienie szatni i przebranie się, rozgrzewka) pozwoli to uniknąć stresu związanego z brakiem czasu na znalezienie miejsca do zaparkowania, stanie w kolejce do kasy, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, tłoku w szatni. Trzeba także pamiętać, żeby trzeba zarezerwować czas na rozgrzewkę, gdyż jej brak może skutkować słabszym występem, a w najgorszym wypadku kontuzją. 🙁 Pamiętajmy organizatorzy starają się zapewnić jak najlepsze warunki, ale nikt nie będzie w stanie obsłużyć płatności na 5 minut przed rozpoczęciem zawodów jeśli w kolejce ustawi się 50 osób, a do szatni nie da się wcisnąć przysłowiowej igły.

2. Spakujcie dzień wcześniej potrzebne na zawody strój i sprzęt. Poranne pakowanie nigdy nie jest dobrym pomysłem, bo zawsze można czegoś zapomnieć. Karategi z pasem, klapki, rękawice to minimum, które trzeba zabrać. Pamiętajmy, by wszystkie rzeczy podpisać – na zawodach jest dużo zawodników, którzy mogą mieć taki sam pas lub klapki 🙂

3. Pamiętajmy, by zadbać także o wodę do picia i coś do jedzenia. Zawody mogę się przeciągnąć, a nie zawsze na halach sportowych jest dostępny bufet. Po kilku godzinach nasz zawodnik może zacząć odczuwać głód.

4. Regulamin zawodów jest bardzo ważny. Warto się z nim zapoznać, by wiedzieć:

– czy można wchodzić w strefę startu czy dzieci są pod opieką trenera?

– w jakiej kolejności są rozgrywane konkurencje (jak przygotować dziecko – czy najpierw potrzebne będą rękawice czy pierwsze odbędą się konkurencje techniczne?)

– czy można nagrywać i robić zdjęcia czy jest za to dodatkowa opłata?

– w jaki sposób można składać protesty?

5. Słuchajmy komunikatów. Czasami zdarzają się sytuacje nieprzewidziane (np. zmiana kolejności konkurencji), o których mówią sędziowie, a nigdzie wcześniej nie było o tym informacji.

6. Nie panikujmy, gdy dziecku coś się stanie – zostanie uderzone lub się wywróci. Na zawodach zawsze jest profesjonalna opieka medyczna, która udzieli pierwszej pomocy.

Na koniec , choć bardzo istotne – każde dziecko jest inne – wspierajmy go, gdy odnosi sukces, ale także pomóżmy mu pogodzić się z przegraną i … przyjedźcie na następne zawody jeszcze lepiej przygotowani.

Do zobaczenia na II turnieju Ligi Karate IKA Poland już  26.01.2020r.    w Raszynie! Będzie możliwość zakupu książki “Yuki w podróży”        oraz Workbooka 1 w specjalnej cenie z niespodzianką!